almuhja.com | Update Everything
The price per gallon of gasoline is the cost of one gallon of gasoline which can be obtained by dividing the cost by the number gasoline purchased. Hence, the price per gallon of gasoline ls $1.15
Amount of gasoline purchased = 6 gallons
Total cost = $6.89
The price per gallon of gasoline can be calculated thus :
Price per gallon = $6.89 ÷ 6 = $1.148
Therefore, the price per gallon of gasoline ls $1.15 (rounded to the nearest tenth)
Learn more : https://brainly.com/question/18109354
Source: www.chegg.com
Source: www.chegg.com
Source: www.gauthmath.com
Source: www.bartleby.com
Source: www.numerade.com
Source: www.gauthmath.com
Source: flowingdata.com
Source: www.chegg.com
Source: www.chegg.com
Source: www.gauthmath.com
Source: www.chegg.com
Source: www.chegg.com
Source: www.chegg.com
Source: www.numerade.com
Source: www.numerade.com
Source: www.chegg.com
Source: www.chegg.com
Source: www.chegg.com
Source: www.chegg.com
Source: www.gauthmath.com
Source: www.chegg.com
Source: www.numerade.com
Source: www.chegg.com
Source: www.chegg.com
Source: www.bartleby.com
Solved Answer the following questions showing ALL your work Chegg com
Source: www.chegg.com
Solved Homework 3 7) Imagine that you want to buy gasoline Chegg com
Source: www.chegg.com
Solved When the owner of a gas station sets the price of 1 Chegg com
Source: www.chegg.com
Solved krista bought 8 gallons of gasoline and paid $9 35 to chegg com angi 7 02 solved: julie g for $3 65 per gallon c answered: maria bartleby 4 95 € a gas station sells q year which is stuff that cost more than flowingdata 3 joan buys food when the price on january 1 you purchase 10 at todd purchased $30 equation y=3 5 each month 6000 problem 000 stan moneymaker needs 15 top off his sold through local stations consider market illustrated in scenario company produces regular needed 6 fill her car s (from unit lesson ) exercise 9 25 planning prices lo solved:at speedy n go wash costs 00 example 29 three grades answer following questions showing all your work homework 7) imagine want buy owner sets